Dizajn

6 stile kuzhine për shtëpinë tuaj

Nëse mendojmë në dhomën e shtëpive tona ku mund të gjejmë shumicën e kujtimeve tona, sigurisht që mendojmë në kuzhinë. Që kur ishim fëmijë, kuzhina është qendra e një shtëpie dhe qendra e çdo takimi familjar. Një pjesë kaq e veçantë e një shtëpie ka nevojë për gjithë kujdesin dhe përkushtimin tonë sepse do të pasqyrojë edhe personalitetin tonë. Por, cili lloj stili i kuzhinës është i duhuri për ju? A është më mirë një lloj kuzhine e vjetër apo stili i drejtpërdrejtë i një dizajni industrial? Le të flasim për disa detaje për t'ju ndihmuar të zgjidhni opsionin më të mirë për shtëpinë tuaj.

Stili klasik i kuzhinës

Stili klasik është gjithmonë një zgjedhje e mirë, e ngrohtë dhe pa kohë. Dëshironi një pjesë të qendrës së qytetit në kuzhinën tuaj? Atëherë, kjo është ajo që ju kërkoni. Eleganca dhe sofistikimi janë pjesë e këtij dizajni. Përdorni ngjyra neutrale dhe të lehta, si gri ose krem. Ky lloj stili përdor drurin si përbërës kryesor, si lisi, ahu ose qershia. Ju gjithashtu mund të zgjidhni pajisje në ngjyrë të bardhë, ka shumë opsione në dispozicion.

Kërkoni mobilje të laminuara ose me llak, me zbukurime ose tavolina e karrige me këmbë kabriole. Mos harroni qelqi, porcelani dhe metali mund t'ju ndihmojnë për të krijuar këtë stil simpatik. Aksesorët si një rubinet i vjetër, një dollap xhami (diçka që mamaja jonë e do), ose një orë muri, në rast se keni hapësirë të mjaftueshme, mund të jenë prekja e duhur që ju nevojitet. Dhe gjithmonë përpiquni të krijoni harmoni duke përdorur ngjyra të ngjashme, perfekte për këtë lloj dizajni.

Dizajni i kuzhinës industriale

Dizajni industrial është një zgjedhje e thjeshtë por personale për kuzhinën tuaj. Materialet për këtë lloj kuzhine janë tulla, druri, betoni, qelqi ose hekuri.

Tuba, trarë të ekspozuar, mobilje dhe pajisje inox, si dhe tavolina prej druri janë vetëm disa nga komponentët standardë për të krijuar këtë dizajn industrial, të ndryshëm dhe modern, por të ngrohtë. Ka shumë mundësi të ndryshme me ngjyrat, dhe ju mund të shtoni prekjen tuaj personale pothuajse në çdo cep. Tonet gri dhe ato natyrale janë më të zakonshmet, por mund të përdorim edhe të zezën për të sjellë pak personalitet në këtë stil. Pajisjet e zeza, të integruara ose jo, do të japin një pamje moderne dhe do të ndiheni si në një papafingo në NY.

Nëse jetoni në një apartament në qytet, me siguri nuk do të keni një kuzhinë të madhe, por mund të kërkoni një stil industrial përmes mobiljeve dhe disa aksesorëve për jetën tuaj të përditshme.

Stili i kuzhinës rustike

Kur mendojmë për një kuzhinë rustike, në stilin e fermës, shpesh imagjinojmë një kuzhinë të ngrohtë dhe komode. Ky stil i frymëzuar nga natyra funksionon shumë me dru. Kërkoni ngjyra kafe dhe dru të stilit të vjetër. Ju gjithashtu mund të lyeni mobiljet tuaja të vjetra duke kërkuar atë prekje retro. Gjithashtu, nëse keni mundësinë, mos harroni se trarët e ekspozuar duken të shkëlqyera edhe për dizajnin tonë fshatar, ato janë një element arkitektonik i veçantë.

Guri do të funksionojë shkëlqyeshëm në stilin tonë të kuzhinës rustike. Muret prej guri apo edhe tulla të kombinuara me pllaka apo dru do të krijojnë një efekt rustik. Dhe ata do të na kujtojnë verën tonë të gjatë me gjyshërit tanë larg qytetit. Pajisjet prej inoksi apo edhe e zeza funksionojnë shumë mirë me këtë lloj kuzhine.

Nëse jeni në kërkim të dritës ose kuzhina jonë është pak e vogël, ne mund të zgjedhim ngjyra më të çelura për mobiljet dhe të lyejmë muret me ngjyra të bardha ose të ngjashme. Për ata që jetojnë në disa vende të ngrohta, pllakat e dyshemesë janë një opsion i mirë edhe për këtë stil.

Stili i kuzhinës barok

Një kuzhinë në stilin barok ka nevojë për shumë detaje të vogla dhe elegante. Për disa zbukurime dhe këmbë kabriole lexuam më sipër dhe ky është stili i duhur për të përdorur çdo lloj elementi dekorativ në çdo mobilje. Por ju mund t'i përdorni këto këshilla dekorative për mure, dyer... aksesorë si dorezat metalike, për shembull, do të na ndihmojnë me këtë stil. Lulet, natyrale ose jo, letër-muri apo llambat, janë mënyra të tjera për të sjellë stilin barok në kuzhinën tuaj.

Tonet gri dhe të lehta për muret në mënyrë që të ruajmë ngjyrat e errëta për elementët e vegjël dhe dekorativë. Një veshje e mirë do të na ndihmojë ta mbajmë kuzhinën të pastër në mënyrë që të mund të përdorim komponentë si tapiceri, karrige/ sedilje, perde apo edhe qilima.

Çelësi për këtë stil është kombinimi i ngjyrave të thjeshta me forma të lakuara, detaje të vogla në çdo cep, nga tavani në dysheme dhe elemente dekorative. Pajisjet prej inoksi funksionojnë përsëri mirë me këtë lloj kuzhine, ose mund të provoni gjithashtu të maskoni pajisjet tuaja të vjetra me letër, disqe (vinyl) ose pikturë.

Stili bohemian në kuzhinë

Boho, stili bohem, është plot jetë, argëtim dhe lumturi. Ky stil luan me këto detaje hipi, elegancë dhe sofistikim gjithashtu. Nëse dëshironi të lyeni muret tuaja, zgjidhni një gamë të bardhë dhe pastel, në mënyrë që të fokusoheni në pjesën tjetër të dekorimit. Përdorni pllaka ose disa kufij në mur për ta kthyer kuzhinën tuaj në një dhomë në Montmartre.

 

Shtoni ngjyra të ndezura në mobilje, jastëkë… vendosni disa bimë natyrale, vazo, lule… dhe rafte, jo vetëm për veglat e kuzhinës, por edhe për librat.

Nuk mund të mungojnë elementët natyralë në një kuzhinë boho, si qilima apo veshje nga çdo pjesë e botës. Çdo pjesë e dekorimit etnik apo ekzotik gjen vendin e saj këtu.

Stili vintage (i vjetër) i kuzhinës

Kuzhinat vintage janë aq simpatike sa mund ta sjellni këtë stil në çdo shtëpi. Ne po kërkojmë një stil vintage për të na kujtuar dekadat e tjera. Kombinimet janë të pafundme: ndoshta do të dëshironit diçka retro, si një dysheme shahu, ose diçka më romantike dhe komode.

Mobiljet e vjetra ose mobiljet e restauruara janë pjesa kryesore në këtë stil kuzhine. Një pianurë e vjetër ose një frigorifer me pamje të viteve 50 mund ta kthejë plotësisht një kuzhinë të zakonshme në një kuzhinë të cilësisë së mirë. Zgjidhni ngjyra të ndezura për pajisjet ose përdorni disqe (vinyl) për t'i dekoruar ato.

Paleta pastel, lulet dhe elementet e drurit janë perfekte për këtë stil. Mund të shtoni disa prekje vintage duke zhveshur mobiljet tuaja të vjetra dhe duke i lyer përsëri.

Ne ju kemi sjellë disa ide dekorimi dhe tani është radha juaj të planifikoni kuzhinën tuaj me marka të reja. Luani me hapësirën dhe ngjyrat dhe mos kini frikë ta ktheni shtëpinë tuaj në diçka ndryshe dhe të veçantë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *