Gatim

Biskota me çokollatë të trefishtë

Shijet më të këndshme dalin gjithmonë nga furra. Si këto biskota të papërmbajtshme me tre çokollata të freskëta. Një shkrirje shijesh që pak njerëz mund t'i rezistojnë.

Përbërësit:

  • 80 gr sheqer kaf
  • 80 gr sheger i bardhë
  • 100 gr gjalpë i lehtë
  • 1 vezë
  • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
  • 225 gr miell i thjeshtë
  • 140 gr qumësht çokollate, i shkrirë
  • 85 gr çokollatë e bardhë, në copa
  • 85 gr çokollatë e zakonshme, e prerë në copa

Mënyra e përgatitjes

Përziejini së bashku sheqernat dhe gjalpin, shtoni vezën, ekstraktin e vaniljes, miellin dhe gjysmën e çokollatës së shkrirë me qumësht. Përziejini së bashku përpara se të shtoni copat e çokollatës së bardhë dhe të zakonshme.
Mbulojeni brumin me celefon dhe lëreni të pushojë në frigorifer për 30 minuta.

Ngroheni furrën në 200º C dhe vendosni 2 tepsi për pjekje.

Ndani brumin në 40 pjesë, rrotullojini derisa të formoni toptha. I hidhni direkt në tabaka.

Piqni në tufa për 8-10 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë dhe ende e butë në prekje. Ata do të forcohen ndërsa ftohen.

Spërkateni me çokollatën e mbetur të shkrirë me qumësht.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *