Dizajn

Kompesatë e presuar si material i ri i qëndrueshëm

Ndërgjegjësimi për mjedisin na mëson pse duhet të punojmë me materiale të qëndrueshme për të ndërtuar shtëpitë tona, nga pjesa jashtë deri në dhomat tona. Kompesata e presuar përdoret si material ndërtimi në tendencat aktuale arkitektonike, duke kërkuar strukturat më miqësore me mjedisin. Kompesata përdoret dhe për hapësirat brenda çdo shtëpie, veçanërisht në një nga dhomat tona të preferuara: kuzhina.

Shumë materiale do t'ju ndihmojnë të krijoni një atmosferë personale dhe unike në kuzhinën tuaj. Dhe tani nuk ka nevojë të përdorni melaminë ose mermer, si zakonisht. Guri, druri dhe tapa janë materiale cilësore dhe rezistente për të qenë pjesë e kuzhinës.

Vetitë e kompesatës

Kompasata ka shumë përparësi për një vend si kuzhina. Është i krijuar nga lisi i presuar, një pemë e zakonshme kryesisht në të gjithë bregdetin e Mesdheut. Kompesata vjen drejtpërdrejt nga lëvorja, kështu që pemët nuk vriten kur e heqim atë: ne gjithashtu mund ta korrim atë në mënyrë të përsëritur nga e njëjta pemë. Materiali nuk ka një kosto të lartë dhe mund të përdoret për lloje të ndryshme objektesh pa një buxhet të madh.

Është një material miqësor ndaj mjedisit dhe i qëndrueshëm jo vetëm për mënyrën e korrjes, por edhe për shkak se është i riciklueshëm, ose vjen nga burime të rinovueshme dhe është i biodegradueshëm. Ju mund të përdorni çdo copë disa herë dhe ky element 100% natyral është i mrekullueshëm për izolim dhe zgjat me vite.

Materiali i kompesatës është i butë, i ngrohtë dhe komod për shtëpinë, e lehtë për t'u kombinuar me materiale të tjera si druri ose guri. Mos harroni prekjen organike që një copë kompesate do t'i japë çdo stili kuzhine.

Përmbajtja e lartë e suberinës dhe dyllit e bëjnë një material shumë të mirë për të shmangur mykun ose rrjedhjet. Kjo është arsyeja pse përdoret për shishet e verës dhe banjat.

Zgjedhje me kosto të ulët

Kompesata ka shumë veti për shtëpinë tuaj. Megjithatë, më e rëndësishmja është ndoshta çmimi. Shumë shtëpi zgjedhin këtë material si një alternativë ndaj qeramikës ose gurit, opsione më tradicionale por edhe më të shtrenjta.

Ku të përdorni kompesatën?

Kur mendojmë për materialin kompasatë në kuzhinën tuaj, mund të mos gjeni vendin e duhur për ta përdorur atë. Por ka kaq shumë mënyra për të përfshirë në shtëpinë tuaj për dysheme, mbulim akustik të murit ose tavolina dhe dekorim, saqë jemi të sigurt që do të dashuroheni me këtë material inovativ po aq sa ne.

Mobiljet

Dizajnerat përdorin materialin kompesatë për stola të lartë , stola dhe madje edhe karrige. Rezistenca dhe vetitë ngjitëse e bëjnë këtë material të përsosur për këta elementë bazë. Është gjithashtu i kombinueshëm me dyshemenë prej druri.

Rinovoni pamjen e kuzhinës

Nëse po mendoni të rinovoni kuzhinën tuaj, por nuk jeni të sigurt për punën e përmirësimit, materiali kompesatë është një zgjedhje e mirë për ta bërë dhomën të duket ndryshe. Ka shtresa dhe pllaka të gatshme për t'u përdorur në dysheme për të optimizuar kostot dhe kohën. Materiali kompesatë është e disponueshme në shumë forma dhe në shumë ngjyra sesa mendojmë.
Gjithashtu është e dobishme për dekorim deri në detajet më të vogla të dekorimit. Mund ta gjeni në veglat e kuzhinës, kavanoza, thumba dhe shumë copa rezistente ndaj nxehtësisë.

Muret dhe dyshemetë

A keni menduar ndonjëherë për përdorimin e kompesatës për dysheme? Izolimi e bën një zgjedhje të mirë falë përthithjes akustike dhe vetive kundër rrëshqitjes. Kompesata e presuar është e papërshkueshme dhe i reziston mirë zjarrit, kështu që është e përkryer për t'u përdorur në kuzhinë dhe është jo toksike (natyrisht anti-mikrobike). Pamja do të jetë shumë afër drurit dhe sigurisht që mund të përdorni shtresa edhe në mure.

Pastrimi dhe mirëmbajtja

Shumica e kompesatës së shitur është trajtuar për ta bërë më të lehtë pastrimin. Përdorni produkte jo gërryes për të ruajtur të gjitha vetitë dhe ngjyrën e tij. Sapuni, uthulla dhe uji janë mënyra më e mirë për ta pastruar dhe mbajtur atë në kushte perfekte.

Për arsye praktike dhe estetike, kompesata e presuar është bërë një material inovativ dhe në modë në shtëpi. Jo vetëm në kuzhinë, por edhe në banjë, ku mund të gjejë rrugën e saj duke zëvendësuar materialet më tradicionale. Dhe e gjithë kjo është e qëndrueshme, miqësore me mjedisin dhe për buxhete të ulëta.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *