Dizajn

Kuzhinat me koncept të hapur: trendi 2019

Një shtëpi është plot me ambiente për të shijuar momentet më të mira të ditës me familjen tuaj dhe kuzhina është qendra e takimeve familjare në mbarë botën. Kjo është një nga arsyet pse kuzhinat me koncept të hapur ngrihen si trend këtë vit. Kuzhina është dhoma kryesore në një shtëpi dhe një hapësirë me koncept të hapur ruan thelbin e kuzhinës, por e lidh atë me mjediset e tjera të shtëpisë.

Tendencat e dekorimit të kuzhinës

Kuzhinat me koncept të hapur janë një mënyrë e re për të kuptuar stilin tradicional të shtëpisë. Për një integrim sa më të lehtë dhe të përsosur të mobiljeve, duhet të ndiqni disa udhëzime bazë me kuzhinën tuaj:

Zgjidhni mobilje që tregojnë jetë, domethënë përdorni dollapë me dyer xhami, dollapë dhe rafte për ruajtje dhe dekorim.

Përdorni dru të lehtë. Do të rrisni dritën brenda dhomës dhe kthjelltësinë, duke përmirësuar ndjenjën e rendit. Druri krijon një ndjenjë të natyrës dhe kjo do të ndihmojë që dekorimi të duket i lehtë nga kuzhina në dhomën e ndenjes. Është gjithashtu një material i qëndrueshëm dhe i dobishëm, kështu që nuk mund të kërkoni më shumë.

Ngjyra do të lidhë dhomat, por gjithashtu do të shtojë një prekje elegante. Zgjidhni ngjyra të lehta për një plan urbanistik kuzhine që rrjedh në dhomën e ndenjes ose ngrënies. Mos harroni se mund të përdorni kontrastin e ngjyrave për të përcaktuar se ku fillon dhe ku mbaron kuzhina.

Shpërndarja e hapësirave me koncept të hapur

Shpërndarja e kuzhinave me koncept të hapur do të kërkojë, shumicën e kohës, punë rimodelimi.

“Thyerja e murit të katërt”

Nëse keni një kuzhinë të zakonshme me katër mure dhe po kërkoni një plan urbanistik të hapur, do t'ju duhet të hiqni të paktën një nga muret. Kjo gjithashtu mund të nënkuptojë, çfarëdo që ishte në atë mur, do të zhduket gjithashtu, dhe kjo mund të jetë ruajtje ose dekorim. Nëse e ndërtoni kuzhinën tuaj nga zero, do t'ju duhet ta përfshini këtë pjesë në dizajn. Por nëse nuk jeni, do t'ju duhet të kërkoni një vend të ri për të zhvendosur atë që ishte fillimisht në murin e katërt.

Porosit, ju lutem

Në çdo kuzhinë porosia është e domosdoshme. Dekorimi dhe e gjithë atmosfera që po krijojmë do të dështojnë nëse nuk mbajmë rregull si në kuzhinë ashtu edhe në dhomën e ndenjes apo të ngrënies. Mos i lini enët e gatimit mbi tavolinë ose përreth. Vendosni çdo send në dollapët ose raftet përkatëse.

Përpiquni të krijoni një hapësirë të pastër dhe të hapur pa pengesa midis kuzhinës dhe dhomës së ndenjes/ngrënies, në mënyrë që çdokush të mund të shkojë nga një dhomë në tjetrën pa tavolina, karrige ose objekte të tjera gjatë rrugës. Zgjidhni linja të thjeshta dhe ngjyra neutrale për të krijuar atë rrjedhje, edhe në dysheme. Ne duam të ruajmë personalitetin e çdo dhome, por të përmirësojmë estetikisht hapësirën e hapur në të njëjtën kohë.

Mobilje

Një nga çelësat për një dizajn të suksesshëm dhe për të përmirësuar rendin. Përpiquni të mbani gjithçka në vendin e duhur dhe përdorni mobiljet e magazinimit, si dollapët, për ta bërë gjithçka më të lehtë. Ju gjithashtu mund të përdorni rafte, dollapë me dyer xhami dhe çdo lloj zgjidhje ruajtjeje në dispozicion që mund të përmirësojë gjithashtu dizajnin.

Mos harroni të përdorni disa pjesë të dekorimit të ngjashëm në të dyja dhomat. Nëse kuzhina juaj ka një dizajn industrial, vendosni gjithashtu një pjesë të artit industrial, një llambë ose të ngjashme në dhomën tuaj të ndenjes.

Ndriçimi

Ndriçimi është i dobishme për të ndarë hapësirat, duke i mbajtur ato të lidhura në të njëjtën kohë. Llambat e varura janë një trend i ri në vitin 2019 për kuzhinat dhe do të përmirësojnë ndriçimin, duke ju ndihmuar të krijoni një atmosferë relaksuese. Një ndriçim qendror, si një llambë mbi tryezën e ngrënies, do të përcaktojë zonën. Nëse zgjedhim ngjyra neutrale dhe të ndezura, edhe një herë, do të jetë më e lehtë të lidhni dhomat.

Probleme? Zgjidhjet!

Zhurma dhe aromat janë zakonisht dy nga pengesat kryesore për të zgjedhur hapësira me koncept të hapur në shtëpi. Nuk duhet të shqetësoheni për erën e peshkut në çdo cep të shtëpisë tuaj kur gatuani salmon. Ka disa zgjidhje në dispozicion, dhe shumica prej tyre vijnë direkt nga pajisjet tuaja shtëpiake:

  • Zgjidhni një furrë që redukton tymin dhe ka një sistem vetëpastrimi.
  • Një aspirator modern jo vetëm që do ta mbajë shtëpinë tuaj pa erë. Modelet e reja janë aq të heshtura sa nuk do ta vini re se po funksionon.
  • Zhurmat e frigoriferëve dhe lavastoviljeve janë pjesë e së shkuarës. Produktet e reja janë të qeta dhe mund t'i përdorni edhe gjatë natës.

Ju gjithashtu mund të përdorni një derë xhami për të ndarë hapësirën sa herë që gatuani, por pa humbur lidhjen vizuale midis dhomave. Dhe nëse jeni të shqetësuar për pastrimin e një dere të tillë xhami, zgjidhni një derë rrëshqitëse: e lehtë dhe e thjeshtë.

Hapësirat e hapura në shtëpi ishin të ndaluara nga shtëpitë tona për vite me radhë. Por tani, për arsye hapësinore ose thjesht për të rifreskuar dizajnin e shtëpisë sonë, shtëpitë me koncepte të hapura janë kthyer si një nga zgjidhjet më të mira për të dekoruar një shtëpi. Nëse keni fëmijë, mund të keni një pamje të asaj që ata bëjnë në dhomën e ndenjes dhe gjithashtu mund të ndani një hapësirë ​​të ngrohtë dhe të përbashkët sa herë që familja dhe miqtë vijnë në darkë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *