Teka Group,
Origjina Germane

Teka dhe Sporti

Gjatë gjithë historisë së saj, Teka ka qenë një markë shumë e lidhur me sportin, duke qenë pjesë e eventeve kryesore sportive dhe duke bashkëpunuar me trajnime dhe zhvillim në disiplina të ndryshme sportive.

Ka shumë momente të paharrueshme, por po përmendim vetëm disa.

Marka e parë që sponsorizon një ekip futbolli në Spanjë

Më 27 dhjetor, në 1981, Teka u bë marka e parë që sponsorizon bluzën e një ekipi futbolli spanjoll, duke treguar logon e markës në bluzën e Santander Real Racing Club. Racing e prezantoi këtë sponsor në një ndeshje kundër Real Madrid C.F., një tjetër skuadër e ardhshme që do të lidhet me Teka-n.

Sponsorizimi i Real Madrid C.F.

Nga viti 1992 deri në vitin 2000, Teka ishte sponsori kryesor i Real Madrid C.F. , me logon e tyre që shfaqet në veshjen zyrtare të Real Madridit. Kjo periudhë ishte plot lavdi për Teka-n dhe Real Madridin, pasi prezantoi legjenda si Raúl González dhe epokën e madhe të ekipit të Real Madridit të Jorge Valdano dhe Laudrup në klubin e bardhë, së bashku me disa liga të njëpasnjëshme spanjolle; ajo periudhë solli  që skuadra më në fund të arrinte ëndrrën saj për të fituar Ligën e Kampionëve të shtatë të UEFA-s në 1998, në Amsterdam, pasi mundi Juventus FC.

Në vitin 2000, Real Madrid arriti përsëri në krye pasi fitoi Ligën e 8-të të Kampionëve në Paris.

Gjatë kësaj periudhe, me Teka-n dhe Real Madridin duke punuar së bashku, klubi i bardhë pushtoi dy Liga të Kampionëve të UEFA-s, një Kupë Interkontinentale, tre Liga Spanjolle, dy Kupa Spanjolle dhe dy Superkupa të Spanjës.

Sponsorizimi i Basketbollit të Real Madridit
(Periudha e parë: 1992-2000)

Nga viti 1992 deri në vitin 2000, Teka u bë sponsori kryesor i ekipit të basketbollit të Real Madridit. Ata ndryshuan emrin e tyre në Real Madrid Teka dhe bardhezinjtë gjithashtu kishin logon e Tekës në uniformat e tyre.

Kjo ishte një periudhë shumë e suksesshme për skuadrën e bardhë, duke fituar tre Liga, një Kupë Mbreti dhe një Kupë Evropiane.
Ishte në vitin 1995 kur ata fituan Kupën e tyre të 8-të Evropiane (basketbolli aktual i Euroligës), një moment historik në historinë e ekipit pas 15 vitesh përpjekjesh për të pushtuar sërish trofeun.

Ne jetuam momente të paharrueshme gjatë atyre viteve me lojtarë të mrekullueshëm si Arvydas Sabonis, Joe Arlauckas, Antúnez, Biriukov, Djordjevic, Herreros apo Bodiroga.

Sponsorizimi i Basketbollit të Real Madridit
(Periudha e dytë: 2014-2016)

Teka u bë sërish sponsor i ekipit të basketbollit të Real Madridit nga viti 2014 deri në vitin 2016. Pasi kishin punuar së bashku vite më parë dhe kishin fituar Kupën e 8-të Evropiane, shumë njerëz shpresonin se kjo periudhë e re do t'i sillte më shumë trofe skuadrës dhe shpresat e tyre u realizuan në vitin 2015, kur arritën në Katërshen Finale të paharrueshme dhe fituan në Palacio de Deportes de Madrid, pasi mundën Olympiacos BC.

Udhëhequr nga trajneri i tyre, Pablo Laso, skuadra ishte e mbushur plot me yje, që tashmë janë bërë pjesë e legjendave të klubit. Lojtarë si Rudy Fernández, Sergio Llul, Felipe Reyes, Sergio Rodríguez ose Jaycee Carroll.

Klubi sportiv i çiklizmit Teka

Në vitin 1976 Teka filloi të merret me çiklizëm profesional. Ishte në vitet ‘80 kur ekipi u shndërrua në një nga ekipet më të rëndësishme të çiklizmit në mbarë botën.

Projekti filloi në Cantabria dhe u rrit duke u bërë një nga grupet më të suksesshme në historinë e çiklizmit spanjoll.

Ndërmjet viteve 1976 dhe 1990, grupi sportiv i çiklizmit Teka arriti më shumë se 500 fitore, ndër të tjera, vetëm për të përmendur disa, në "Vuelta a España" të vitit 1982 me Mariano Lejarreta dhe "Vuelta a España" të 1977 dhe 1984 si ekip.

Shumë çiklistë të paharrueshëm ishin pjesë e ekipit si Marino Lejarreta, Peio Ruiz Cabestany, Eduardo Chozas, Reimund Dietzen, Miguel María Lasa dhe Marino Alonso.

Klubi Sportiv Teka Santander

Grupi sportiv Teka Santander arriti në divizionin e parë të hendbollit në ligën ASOBAL, divizioni i parë i hendbollit në Spanjë. Angazhimi me ekipin ishte aq i rëndësishëm sa që grupi njihej gjerësisht si The Teka, duke arritur shumë trofe deri në vitin 1995.

Pas një periudhe të shkurtër kohe, Teka punoi përsëri me grupin në 1999 dhe u bë Teka Cantabria deri në 2008.

Gjatë gjithë historisë së tij, klubi ka arritur shumë synime, nga divizioni i ulët e deri te arritjet më të larta sportive. Ekipi fitoi një Kupë Evropiane, një Kampionat Botëror të Klubeve, Kupën e Fituesve të Kupës EHF, dy liga ASOBAL, dy kupa "Kupa e Mbretit", dy kupa "Superkupa" dhe katër kupa ASOBAL në hendbollin spanjoll.

Shumë legjenda të hendbollit mbanin fanellat e Teka-s, disa prej tyre, si Talant Dujshebaev, Alberto Urdiales apo Jose Javier Hombrados, u bënë hendbollistët më të mirë në histori.

Hokej me patina

Teka ka qenë e pranishme në Superligën Kombëtare të Republikës Çeke të Hokejit me patina si sponsori kryesor i Tatran Teka Stresovice.

Kampionati Botëror i Motocross

Në vitin 2009, nënshkroi një marrëveshje për t'u bërë sponsori kryesor i kampionatit botëror të motocross për dy vjet.

Marka ishte e pranishme në kampionatin botëror të Motocross që nga viti 2008, pasi ishte sponsori kryesor i Ekipit Suzuki.

Kampionati Botëror Moto2

Në vitin 2012, Teka filloi një partneritet si sponsor me Ekipin AGR, në pronësi të kuzhinierit spanjoll Karlos Arguiñano.

Ekipi mori pjesë në Kampionatin Botëror Moto2.

Sponsorizime të tjera

Teka ka mbështetur sportin për më shumë se 60 vjet, jo vetëm futbollin dhe basketbollin, por edhe lloje të tjera disiplinash sportive në mbarë globin. Marka ishte në Rally Dakar në Kili, Rally Desert Challenge, Polo ose Hokej mbi Akull.

Në 2014 Teka ishte në Lojërat Olimpike të Soçit, duke sponsorizuar fituesin e medaljeve të dyfishta hungareze Imre Pulai.

Shopping cart
Shkruaj emrin ose kodin e produktit që kërkoni
0 items Cart
My account